Poradnik dla Rodziców. Jak bawić się z dzieckiem? 

Zabawy pełnią w życiu dziecka szczególną rolę. To nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu, lecz także ważny czynnik rozwojowy. Dzieci poprzez zabawę uczą się świata, kształcą w sobie umiejętność nawiązywania i utrzymywania relacji z innymi, poznają nowe emocje, analizują otoczenie i przede wszystkim świetnie się bawią. Sprawdź, jak zabawy pomagają się dziecku zdrowo rozwijać!

Znaczenie zabaw w życiu dziecka

Zabawa to główny sposób na poznawanie świata przez dziecko. Maluch nie tylko się uczy, lecz także relaksuje, rozładowuje napięcie nagromadzone w ciągu dnia. Poprzez zabawę kształtuje emocje i radzi sobie ze stresem, czy trudnymi przeżyciami. Zabawa to także narzędzie do kształtowania charakteru dziecka. W trakcie aktywności maluch poznaje nowe przedmioty, sytuacje i zjawiska. Zbiera nowe doświadczenia. W ten sposób odnajduje w sobie pasje i zainteresowania, przez co również lepiej rozumie samego siebie. To już w trakcie dziecięcych zabaw przyszli muzycy mogą rozwijać zamiłowanie do określonych instrumentów. 

To, jak przeżywamy dzieciństwo, w dużym stopniu definiuje nasze życie dorosłe. W trakcie zabaw dzieci poznają zasady, których należy przestrzegać, rozwijają swoje procesy poznawcze, kształtują umiejętności komunikacyjne i empatię. Zabawy pozwalają zaspokoić dziecięcą ciekawość świata. Są sposobem na budowanie relacji międzyludzkich, zarówno z rówieśnikami, jak i rodzicami. Dlatego tak ważna jest rola zabaw w życiu codziennym dziecka, zarówno w domu, w przedszkolu, jak i szkole. Dzieci doskonale same organizują sobie czas, potrafią bawić się w różnych sytuacjach, różnymi przedmiotami, same lub w grupie. Mimo to dorośli powinni zapewnić dziecku odpowiednie środowisko do zabaw, tak by było bezpieczne oraz miało pole do rozwoju kreatywności. W oparciu o te zasady tworzone są przestrzenie placówek dydaktycznych.

Jak zorganizować dziecku czas wolny w domu? 

Aby dziecko mogło się rozwijać i dobrze bawić w domu, wcale nie potrzebuje do tego kilku koszy zabawek. Dzieci doskonale odnajdują się w kuchni. To przestrzeń, która pod czujnym okiem opiekuna może sprawić im wiele radości. Oprócz klasycznej pomocy w gotowaniu warto wykorzystać makarony i sznureczki do stworzenia biżuterii. Mając do dyspozycji mąkę i barwniki warto pokusić się o stworzenie domowej ciastoliny, z której można następnie ulepić różne obiekty. Doskonałym sposobem na spontaniczną zabawę jest dokańczanie historii. Wystarczy, że rodzic rozpocznie opowiadanie bajki, a następnie przerwie w którymś momencie, skłaniając dziecko do wymyślenia zakończenia. Oczywiście nie należy także zapominać o klasycznych zabawach rozwojowych, takich jak budowanie klocków wspólnie z dzieckiem, tworzenie bazy, odbijanie balonów, czy wspólne rysowanie.

Leave a Reply

Your email address will not be published.