Adaptacja do Przedszkola

Kiedy myślimy o adaptacji powinniśmy pomyśleć o zaufaniu do siebie, do dziecka i jego kompetencji oraz zaufaniu do kadry przedszkola. ”Zaufanie do siebie to umiejętność dostrzeżenia, że wiem, co robię i wiem, jakie decyzje podejmuję.

Każdy rodzic może mieć wątpliwości, kryzysy, albo obawy, ale one są moje – rodzica. Moja jest tęsknota, nie mojego dziecka, więc go nią nie obarczam. Moje są obawy, nie mojego dziecka, więc ich na nie nie przelewam. Moje są nadzieje, nie mojego dziecka, więc nie oczekuję, że ono je zrealizuje, bo mama tak chce.

Dziecko wchodzi do przedszkola ze „swoim”, a to, co moje, zostaje ze mną.

Na co warto zwrócić uwagę podczas pierwszych dni w przedszkolu ?

W kilku kolejnych postach postaramy się przekazać Państwu cenne wskazówki, które sprawią że będzie dobrze

  1. Ważne jest, by dziecko dostało każdego dnia jasny komunikat o tym, kiedy Rodzic po nie wróci i wielu dzieciom ułatwia też, jeśli są odbierane o stałej porze, np. po umówionym posiłku. Określenia typu „Będę o 16.00.” nie znaczą nic konkretnego dla dzieci. Dzięki takiej przewidywalności i na bazie ufności w stosunku do Rodzica, dziecko buduje też zaufanie do przedszkola. Wielu dzieciom pomaga też dostrzeżenie ich potrzeby wpływu i autonomii – być może Twojemu dziecku także będzie lżej jeśli będzie mogło samo zdecydować, w jaki sposób spędzicie razem czas po powrocie do domu.
  2. Niech pożegnanie odbywa się w sposób, który da Twojemu dziecku największe poczucie bezpieczeństwa. Często pomaga pytanie dziecka o to, w jaki sposób ono chce się pożegnać. Może pomocne będzie umówienie się na konkretny rytuał? Może być to buziak w szatni i mocny uścisk w drzwiach wybierzecie jakiś sposób zarezerwowany tylko dla przedszkola? Może będzie to pożegnanie przez zabawę, która wprowadzi dziecko w przyjemny nastrój?

Adaptacja do Przedszkola cd . Zapoznaj się z dalszymi wskazówkami które sprawią że adaptacja Twojego Dziecka przebiegnie bezstresowo

Pomocne może okazać się oswojenie tematu przedszkola poprzez opowiadanie o tym, że rodzice lub starsze rodzeństwo również chodzili do przedszkola. Możecie wspólnie obejrzeć zdjęcia z tego okresu.

Przed pierwszym dniem w przedszkolu warto kilka razy wybrać się tam na spacer pokazać okolice i plac zabaw. Warto również skorzystać z dni adaptacyjnych i początkowo zostawiać dziecko w przedszkolu tylko na kilka godzin, np. do obiadu.

Dziecko w wieku przedszkolnym ma coraz większą potrzebę autonomii i chciałoby decydować o wybranych rzeczach. Może samodzielnie wybrać pastę i szczoteczkę do zębów. Kapcie z ulubionym bohaterem bajki mogą stać się wsparciem i możliwością rozpoczęcia rozmowy z nowymi kolegami.

Wsparciem w początkowych dniach może okazać się również ulubiona maskotka lub zabawka, która będzie łącznikiem między znanym światem domowym a przedszkolem.